POGOSTO ZASTAVLJENA VPRAŠANJA

 

 

 

Kako poteka cenitev nepremičnine?

Naročnik pove osnovne podatke o nepremičnin ali posreduje dokumentacijo  in se z ocenjevalcem/ko dogovori za ogled  nepremičnine na terenu.  Potek poteka takole:

• Naročnik naroči cenitev, pove podatke o nepremičnine  in se dogovori za ogled nepremičnine

• Naročnik dostavi ocenjevalcu/ki  ustrezno dokumentacijo.

• Ocenjevalec/ka pride na teren  na  ogled nepremičnine  in pregleda oziroma prevzame dokumentacijo, ki se nanaša na predmetno ocenjevano nepremičnino.

• Preveri  kompletno fizično stanje objekta, posameznih delov in naprav, inštalacij in ostalo

• Opravi analizo najboljše uporabe obravnavane nepremičnine.

• Opravi analizo trga nepremičnin, ki  se nanaša na obravnavano nepremičnino.

• Na podlagi pridobljenih analiz in podatkov ter podatkov o stroških gradnje, tržni vrednosti primerljivih nepremičnin  v pisarni izdela pisno cenitev.

• Naročniku posreduje cenitev v elektronski obliki.

 

Kaj moram pripraviti za ogled kot naročnik cenitve?

Naročnik  omogoči ogled nepremičnine ob dogovorjenem času in  da predloži kopije dokumentov, ki jih potrebuje ocenjevalec/ka  pri izdelavi dokončnega cenilnega poročila n in sicer:

- Zemljiškoknjižni izpisek ali podatek o ID znaku

- Gradbeno dovoljenje in uporabno dovoljenje

- Podatke o površini nepremičnine (načrt objekta)

- Potrdilo o namenski rabi zemljišče ali lokacijska informacija za gradnjo .

-

Ali izdelujete cenitve po MSOV?

Seveda, delamo cenitev po MSOV in je  dana izjava, da se bo ocenjevanje vrednosti izvajalo v skladu z MSOV-ji, to pomeni skladnost ravnanja z vsemi posameznimi standardi in ustrezno upoštevanje vseh dodatnih navodil, ki jih je izdal OMSOV.

 

Ali lahko naredite cenitev kot sodno zaprisežen cenilec/ka?

Cenitev vam izdela sodno zaprisežena cenilka za področje gradbeništva – nepremičnine splošno s strani Ministrstva za pravosodje kot poročilo o sodni cenitvi (v sodnih sporih ali izvršilnih zadevah, dražbenih postopkih, stečajnih postopkih, poravnavah  in drugo).

 

Koliko časa traja ogled in kdaj dobim cenitev?

Za ogled hiše potrebujemo približno 1 uro, potem pa sledi nekaj ur dela za pisalno mizo. Običajno traja postopek od naročila do izdelave cenilnega poročila približno nekaj dni. Če se naročniku mudi, naredimo cenitev prednostno.

 

Kaj je tržna vrednost nepremičnine?

Podlaga vrednosti je ocena tržne vrednosti nepremičninskih pravic. Tržna vrednost po MSOV 2013 je definirana kot ocenjen denarni znesek, za katerega naj bi si voljan kupec in voljan prodajalec zamenjala premoženje na datum ocenjevanja vrednosti v poslu med nepovezanima in neodvisnima strankama po ustreznem trženje, pri katerem sta stranki delovali seznanjeno, previdno in brez prisile. Tržna vrednost je ocenjen znesek, za katerega je mogoče zamenjati nepremičnino na določen dan med voljnima udeležencema na trgu.

 

 Ali ima lahko ena nepremičnina več različnih vrednosti?

Da, ocenjena vrednost je odvisna od namena vrednotenja ter izbranega standarda vrednosti, od metodologije za oceno vrednosti  ter izbranega načina vrednotenja.

 

Katere nepremičnine ocenjujete?

Ocenjujemo vseh vrst nepremičnine in sicer stanovanja, stanovanjske stavbe, kmetije, poslovne prostore ali poslovne stavbe ter  stavbna, kmetijska in gozdna zemljišča.

Kakšna je razlika med posplošeno tržno vrednostjo po GURS in tržno vrednostjo nepremičnine?

Vrednost nepremičnine po GURS ne izkazuje tržne vrednosti nepremičnine temveč izkazuje posplošeno tržno vrednost nepremičnine, ki je namenjena oceni vrednosti za odmero bodočega nepremičninskega davka na  podlagi  Zakonu o množičnem vrednotenju nepremičnin in je rezultat množičnega vrednotenja nepremičnin.

 

Ocena tržne vrednosti nepremičnine se  izračuna na podlagi individualnega ocenjevanja nepremičnine in jo ne moremo enačiti z oceno posplošenih tržnih vrednosti na podlagi množičnega vrednotenja. Na podlagi individualnega ocenjevanja vrednosti nepremičnine se na podlagi ogleda nepremičnine ocenjuje poleg same nepremičnine tudi lokacijo, starost in stanje izboljšav, velikost stanovanjske stavbe, pripadajoče zemljišče in kakovost gradnje povezane z nepremičnino in lahko bistveno vplivajo na končno oceno vrednosti nepremičnine.